niedziela, 23 marca 2014

Bociani powrót - 23.03.2014

Dzień zaczął się bezchmurnie. Czerwona słoneczna tarcza zawisła nisko nad horyzontem, jednakże dość szybko zachmurzyło się. Zapowiadało się na szary i monotonny dzień bez istotnych wydarzeń. Około południa zaczęło nawet leciuteńko mżyć. W takiej scenerii do przydrożnego gniazda, widocznego z okna mojego domu, powrócił z dalekiej wędrówki bocian. Bociek posiedział chwilę, po czym poleciał i zabrał gałąź z sąsiedniego gniazda, którą starannie ułożył we własnym. Następnie poleciał na  łąki.
Zacząłem wypatrywać pozostałych, nie przyleciał przecież sam. Poinformowałem o bocianim powrocie znajomych, bo to przecież dobra nowina. Wymieniłem informacje o bocianach i dowiedziałem się, że w okolicach Sojczyna widziano na łąkach stado około 50 bocianów. Ruszyłem z nadzieją na ich spotkanie.
Zobaczyłem je na łąkach, tuż za wspomnianą wioską. Nie byłem ich jedynym obserwatorem, dołączyło bowiem do mnie kilka osób z pobliskich domów.
 Kobieta, która przyprowadziła dwójkę dzieciuków, chcących podejść bliżej do stada bocianów poprosiła dzieci, aby nie płoszyły ptaków i pozostały na miejscu, bo przecież "bociany muszą odpocząć i nabrać sił po długiej podróży". To jedno zdanie mówi wszystko o tym, jak te piękne ptaki wrosły w podlaską tradycję i kulturę. Ich powrót jest rokrocznie wyczekiwany i witany radośnie, bo przynosi wiosenne nadzieje.P.S. Linki albumów bocianich z mojej strony fotograficznej:
http://iwaszko.fotopozytywy.pl/index.php?album=161&sort=1 - nowiny z bocianiego gniazda
http://iwaszko.fotopozytywy.pl/index.php?album=166&sort=1 - sianokosy biebrzańskie - Kapice
http://iwaszko.fotopozytywy.pl/index.php?album=185&sort=1 - jesienne sejmiki bocinaie
http://iwaszko.fotopozytywy.pl/index.php?album=184&sort=1 - impresje z bocianiego gniazda

4 komentarze:

 1. Świetnie, że już są i świetnie, że zwykli ludzie, jak ta kobieta, je szanują. Chciałbym jednak, żeby miłość ludzi do przyrody nie była selektywna, a jak najbardziej rozległa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafna uwaga, też bym chciał, aby szacunek do przyrody nie był zawężony. To kwestia popularyzacji i edukacji. Cieszy jednak, i to wyjątkowe miejsce bociana w sercach i zagrodach ludzkich. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz. Igor

   Usuń
 2. super zdjęcia; ptaki to jedne z pierwszych zwiastunów zbliżającej się wiosny; na Pojezierzu Brodnickim żurawie i gęgawy pokazał się w tym roku już 16 lutego, a bociany dopiero teraz życzę wielu wspaniałych "kontemplacji" z aparatem, wanda

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za życzenia i komentarz. Przyroda to rzeczywiście sceneria wspaniała do kontemplacji. Igor

  OdpowiedzUsuń