czwartek, 24 października 2013

Środpolne jesienne żurawie - część druga

                    Fantazyjne podskoki, śródpolny balet, przeloty z miejsca z miejsca na miejsce to widowisko,  w którym skrzydlaci tancerze prezentują się na tle delikatnych jeszcze żółci, czerwieni, rdzawości i wyblakłej już zieleni. Szorstkość i barwa odsłoniętej na polach ziemi czynią pejzaż surowszym w wyrazie. Żurawi rytuał pożegnania w takiej scenerii staje się jeszcze bardziej malowniczy i nostalgiczny.

P.S.Akurat te zdjęcia robione są koreańskim obiektywem lustrzanym o ogniskowej 800 mm, canonem 5D, pierwszej serii. Miękko rysujący obiektyw  lustrzany nie daje wprawdzie ostrości i rozdzielczości  profesjonalnych szkieł, ale za to zdjęcia nim robione miewają ten rodzaj niedoprecyzowania, który nie pozbawia obrazu poezji i nastroju oraz czyni go plastycznym. Cóż, czasami to co zbyt konkretne i technicznie doskonałe, staje się martwym i mało wyrazistym dokumentem.

2 komentarze:

  1. No i poleciały, ale na szczęście na krótko. Kolejna żurawia potańcówka już za 4 miesiące!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odlot żurawi ma w sobie coś tak dojmującego i tęsknego. Już mi brak ich klangoru. Ten w telefonie to stanowczo za mało. Pozdrawiam. Igor

      Usuń